PSYCHOLOGIA KOLORU W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ

Psychologia koloru to niezwykle potężne narzędzie, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz. Ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i zachowujemy, a zjawisko to jest bardzo pomocne przy urządzaniu i odnawianiu własnego domu. Chociaż wielu z nas nie bierze pod uwagę prawdziwego wpływu kolorów wystroju wnętrz, mogą one zmienić nasz nastrój – wywołać szczęście, smutek, złość i nie tylko, dlatego tak ważne jest, aby wziąć pod uwagę kolory, które odzwierciedlają to, kim jesteś i czego chcesz czuć. Na przykład posiadanie salonu pełnego tylko ciemnych kolorów jest często postrzegane jako negatywne, podczas gdy pokoje wypełnione jasnymi i jasnymi kolorami sprawiają, że czujemy się bardziej pobudzeni i szczęśliwi.

Twoim zadaniem jest stworzenie zamierzonej atmosfery w każdym pomieszczeniu i połączenie kolorów z emocjami. Większość kolorów można podzielić na 2 kategorie – kolory ciepłe i kolory chłodne.

Ciepłe kolory – są używane do opisywania kolorów, które są żywe lub odważne z natury. Należą do nich czerwony, żółty i pomarańczowy. Mogą wywoływać uczucia pasji, złości i innych rzeczy, które sprawiają, że czujesz dotyk ciepła. Ciepłe kolory sprawiają, że duże pomieszczenia wydają się przytulniejsze i bardziej intymne.

Chłodne kolory – są używane do opisywania kolorów, które przynoszą spokojną lub kojącą naturę. Należą do nich jasnofioletowy, niebieski i zielony. Podczas gdy ciepłe kolory często przywodzą na myśl słońce, ciepło i światło, chłodne kolory przywodzą na myśl wodę i niebo. Chłodne kolory mają moc, aby małe pomieszczenia wydawały się większe i bardziej przestronne.

KOŁO KOLORÓW WYSTROJU WNĘTRZA

Koło kolorów do projektowania wnętrz to kolejne pomocne narzędzie, które pomaga określić, jakie kolory chcesz wybrać. Poniżej znajduje się lista kolorów i ich rodzajów.

Kolory uzupełniające – Kolory uzupełniające odnoszą się do kolorów, które są naprzeciwko siebie na kole kolorów, weź jako przykład niebieski i pomarańczowy.

Kolory triady – kolory triady zasadniczo tworzą trójkąt na kole kolorów. Najczęściej są używane jako kolory akcentujące, ale musisz być ostrożny, ponieważ ich zrównoważenie może być trudne.

Kolory monochromatyczne – Kolory monochromatyczne to użycie jednego koloru, ale w różnych odcieniach.

Kolory analogiczne — kolory znajdujące się obok siebie na kole kolorów.

Ciepłe i chłodne kolory – wyjaśnione powyżej.

Non Colors — są to kolory, których nie ma na kole kolorów. Są to szarości, brązy, biele, czerń, beże.

 

ZNACZENIE KOLORÓW

Wybór koloru dla każdego pomieszczenia w domu może być trudny, gdy masz pływające koło kolorów i po prostu nie wiesz, który kolor wybrać! Tak więc, aby to ułatwić, stworzyliśmy listę kolorów i ich psychologicznego znaczenia, aby jeszcze bardziej poszerzyć twoją wiedzę i, miejmy nadzieję, pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Czerwony

Najcieplejszy z kolorów. Czerwony ogólnie wyraża uczucia siły, energii, pożądania, miłości i pasji. Istnieją różne odcienie czerwieni, ale wszystkie reprezentują uczucie ciepła i radości. Ten kolor może jednak zwiększać drażliwość i złość. Czerwony nie jest często używany w sypialniach lub łazienkach, ale najczęściej można go znaleźć w kuchni lub jadalni. Dzieje się tak, ponieważ może potencjalnie zwiększać i promować głód. Jeśli chcesz używać czerwieni w dowolnym pomieszczeniu w całym domu, uważaj, aby używać jej umiarkowanie i nie pozwól, aby była zbyt przytłaczająca.

Żółty

Jaskrawe żółcie to inspirujący kolor, który promuje optymizm, radość i optymistyczne nastawienie. Jest to jednak kolor, którego należy używać z umiarem, podobnie jak czerwony. To idealny wybór do kuchni, jadalni i łazienek. Żółty sprawia, że ​​ludzie czują się mile widziani, zwiększa ich poziom energii i jest słoneczna w kolorowej formie!

 

Pomarańczowy

Podobnie jak żółty, pomarańczowy kojarzy się ze słońcem, radością, szczęściem, kreatywnością, sukcesem i entuzjazmem. Pomarańczowy może być jak Marmite, albo go kochasz, albo go nienawidzisz, ale w odpowiednich dawkach może naprawdę rozjaśnić pomieszczenie i sprawić, że będzie wyrazisty i niepowtarzalny. W starożytnych kolorach wierzono, że kolor pomarańczowy zwiększa poziom energii i leczy.

 

Różowy

Gdybyśmy mieli nazwać kolor niedoceniany w świecie designu, byłby to różowy. Często kojarzy się z dziewczęcymi sypialniami, bo to delikatny i „kobiecy” kolor. Różowe odcienie i tony zapewniają jednak komfortowy wygląd sypialni i salonów.

 

Purpurowy

Fioletowy to kolor, który emanuje bogactwem i wyrafinowaniem. Kojarzy się głównie z kreatywnością i luksusem, a jaśniejszy fiolet trafia do wielu sypialni. Jeśli chcesz stworzyć odważny, wyrazisty kolor, fioletowy jest świetnym kolorem wyrazistym.

Zielony

Kolor kojarzący się z naturą i spokojem. Zielony symbolizuje świeżość, wzrost i harmonię, która podnosi nastroje i sprawia, że ​​ludzie czują się bezpiecznie, emocjonalnie. Kolor jest uniwersalny i może działać w każdym pomieszczeniu w całym domu, ale zalecamy stosowanie różnych odcieni, aby dodać kontrastu i głębi.

 

Niebieski

Kolor, który przypomina ludziom niebo, morze i ogólnie przyrodę. Istnieje wiele różnych odcieni niebieskiego, które doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Niebieski symbolizuje zaufanie, bezpieczeństwo, mądrość, pewność siebie i bezpieczeństwo. Ma zdolność spowalniania metabolizmu, dzięki czemu działa uspokajająco i kojąco, co jest bardzo skuteczne i korzystne dla umysłu i ciała. Jasnoniebieskie kolory tworzą spokój i poczucie luksusu, zwłaszcza w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Idealnie niebieski może być używany w każdym pomieszczeniu, ale zalecamy zabawę odcieniami i odcieniami w kuchni, łazience i sypialni.

Czerń jest najbardziej popularna i dla wielu z nas przechodzi na kolor. To bardzo neutralny kolor, dlatego tak łatwo go wybrać. Nieustannie obiecuje jakość, styl, wyrafinowanie i luksus. Czarny symbolizuje tajemnicę, dramat i moc. Jest skutecznie stosowany jako kolor akcentujący, ale aby pomieszczenia wydawały się większe i wydawały się większe, zdecydowanie zalecamy łączenie czerni z podnoszącymi na duchu, jasnymi i neutralnymi kolorami, tak jak jej ulubiony partner wszechczasów – biel.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WYBORU KOLORU DO SWOJEGO POKOJU

Zastanów się, jak długo będziesz spędzać w pokoju

Do czego będzie służył pokój?

Jaki nastrój i atmosferę chcesz stworzyć?

Jak duży jest pokój? Czy jest przestronny? Mały?

Decyzja o wyborze schematu kolorów może być trudnym zadaniem, ale wiedza, jaką atmosferę chcesz stworzyć, jest świetnym początkiem do ulepszenia domu za pomocą nowych kolorów. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę meble i inne przedmioty w domu, które przyczyniają się do ogólnego projektu i stylu. Mogą to być zestawy mebli, drzwi wewnętrzne, dywaniki, akcesoria i wiele innych.